Test NIFTY a PAPP-A – czym się różnią te badania?
Zastanawiasz się, czym różnią się badania test PAPP-A i NIFTY pro? Szukasz rzetelnego porównania? Sprawdź niniejszy artykuł test NIFTY a PAPPA. Rozwiejemy Twoje wątpliwości!
Spis treści:
- NIFTY a PAPP-A – podobieństwa
- Test NIFTY a PAPP-A – różnice
- Test NIFTY a PAPP-A – metoda badania i czułość
- NIFTY a PAPP-A – zakres identyfikowanych chorób
- Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a a NIFTY pro
- NFTY a PAPP-A – czy można zrezygnować z testu PAPP-A po wykonaniu badania NIFTY?
- BEZPŁATNE KONSULTACJE 7 dni w tygodniu
Bezpłatny poradnik: Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A i testu złożonego [PDF]
Poniżej możesz pobrać bezpłatny poradnik przygotowany we współpracy z lekarzem genetykiem klinicznym. W poradniku znajdziesz tematy, takie jak:
- Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A a prawidłowe USG
- Co może zafałszować wynik PAPP-A?
- Co oznacza wynik PAPP-A?
- Nieprawidłowy wynik PAPP-A i podwyższone ryzyko trisomii. Co dalej?
.
NIFTY a PAPP-A – podobieństwa
Nie wiesz, czym różnią się badania, test PAPP-A i NIFTY? Poniżej przedstawiamy wszystkie istotne różnice pomiędzy tymi badaniami prenatalnymi. Najpierw jednak warto powiedzieć co nieco o podobieństwach NIFTY a PAPP-A.
Test NIFTY oraz test PAPP-A należą do nieinwazyjnych przesiewowych badań prenatalnych. Oba badania są całkowicie bezpieczne dla zdrowia matki oraz jej dziecka, pozwalają także określić ryzyko rozwoju trzech najczęstszych zaburzeń genetycznych – zespołu Downa (trisomia 21), zespołu Edwardsa (trisomia 18) oraz zespołu Patau (trisomia 13).
Test NIFTY a PAPP-A – różnice
To, co różni między sobą test NIFTY pro a PAPP-A to przede wszystkim metoda badania, czułość oraz zakres identyfikowanych chorób. Poniżej znajdziesz porównanie w tabeli, a także opis różnic między testem NIFTY pro i PAPP-a.
Test NIFTY a PAPP-A – metoda badania i czułość
Badanie PAPP-A polega pomiarze białka PAPP-A oraz beta-HCG, jest to badanie biochemiczne. Tymczasem w teście NIFTY analizowane jest DNA płodu, jest to badanie genetyczne. Stosowana jest w nim metoda badania NGS oraz zaawansowane metody bioinformatyczne. Pozwala to osiągnąć wysoką czułość, która w przypadku NIFTY pro dla trisomii 21. wynosi ponad 99%. Jest więc porównywalna z czułością amniopunkcji.
- Test NIFTY pro to badanie o większej czułości niż w przypadku testu PAPP-A. Czułość testu PAPP-a kształtuje się na poziomie około 90% dla zespołu Downa, tymczasem test NIFTY pro potrafi wykryć trisomię 21. z czułością na poziomie powyżej 99%. Jest więc ona porównywalna do badania inwazyjnego – amniopunkcji.
- W teście NIFTY pro jest badane DNA płodu, nie czynniki wskazujące na możliwość wystąpienia trisomii.
WAŻNE. Niskie prawdopodobieństwo (poniżej 0,05%) wyniku fałszywie pozytywnego w teście NIFTY pro oznacza, że mniej pacjentek jest kierowanych na badanie inwazyjne (takie jak amniopunkcja), gdy dziecko jest zdrowe. Zdarza się tak, że mimo, iż test PAPP-a wskazał na podwyższone ryzyko choroby, amniopunkcja tego nie potwierdza i dziecko rodzi się zdrowe. Wiele amniopunkcji jest więc wykonywanych u matek zdrowych dzieci. Wynik testu NIFTY pro może pomóc zdecydować, czy amniopunkcja jest faktycznie konieczna. Test NIFTY pro jest przy tym zupełnie bezpieczny i nie wiąże się ryzykiem poronienia czy infekcji wewnątrzmacicznej, tak jak badania inwazyjne.
NIFTY a PAPP-A – zakres identyfikowanych chorób
Porównując NIFTY a PAPP-A, należy zwrócić uwagę także na zakres identyfikowanych nieprawidłowości. Test NIFTY pro analizuje w sumie 94 choroby genetyczne, w tym:
- Trisomię 13., trisomię 18., trisomię 21., trisomię 16., trisomię 22., i trisomię 9.
- 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci (zespół Klinefertera, zespół Turnera, zespół XXX, zespół XYY);
- 84 mikrodelecje i zespoły duplikacji (takie jak np. zespół diGeorge’a czy też zespół Pradera-Williego/Angelmana).
Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a a NIFTY pro
Test NIFTY pro jest często wykonywany, gdy para, która spodziewa się dziecka, otrzyma nieprawidłowy wynik testu PAPP-a. Z uwagi na wyższą czułość, badanie jest pomocne w podjęciu decyzji, czy konieczne będą inwazyjne badania diagnostyczne.
Wiele pacjentek wybiera NIFTY także ze względu na:
- możliwość określenia płci dziecka już po 10 tygodniu ciąży;
- dostępność – test NIFTY pro można wykonać od 10 do 24 tygodnia ciąży i później, natomiast test PAPP-A – jedynie od 10 do 14 tygodnia ciąży.
Dlaczego warto wykonać NIFTY pro?
Uwaga, od 1 kwietnia 2024 r. ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego w NIFTY pro nie jest już dostępne.
NFTY a PAPP-A – czy można zrezygnować z testu PAPP-A po wykonaniu badania NIFTY?
Zgodnie z rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka [1] badania wolnego płodowego DNA nie zwalniają z wykonania badań przesiewowych I trymestru, takich jak test PAPP-A.
BEZPŁATNE KONSULTACJE 7 dni w tygodniu
Masz pytania? Możesz zamówić bezpłatną, niezobowiązującą rozmowę z konsultantką medyczną na temat Twojej sytuacji. Jesteśmy dostępne 7 dni w tygodniu i chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Opowiedz nam o swoim problemie i doradzimy rozwiązanie.
.
.
Więcej informacji:
Źródła:
1. Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 5, strony 230–233
Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:
Publikacja: 25 marca 2021 r.
*w zależności od kursu walutowego