Nieprawidłowy, zły, wynik testu PAPP-A a prawidłowe USG
Wiele pacjentek zastanawia się dlaczego test PAPP-A wyszedł u nich nieprawidłowo, pomimo, że wynik USG był bardzo dobry i nie dawał żadnych powodów do niepokoju. Trzeba podkreślić, że USG genetyczne i test PAPP-A to tak naprawdę dwie odrębne metody, które badają zupełnie inne parametry.
Wykonuje się je jednoczasowo, aby wzajemnie się uzupełniały, a nie zastępowały. Nieprawidłowy wynik badania ultrasonograficznego nie musi wcale oznaczać, że test PAPP-A wyjdzie fatalnie – i na odwrót. Błędem jest więc wyciąganie wniosków na podstawie jednego badania. Konieczna jest w tym przypadku dalsza diagnostyka.
.
Jeśli wynik testu PAPP-a Cię niepokoi, możesz zrobić całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny test NIFTY pro. W placówkach, w których prowadzi się rzetelnie badania przesiewowe i odpowiednio kwalifikuje pacjentki wychwyt wad genetycznych wynosi około 30%, co daje 70% prawidłowych wyników z grupy zakwalifikowanych pacjentek do testu rozstrzygającego (np. amniopunkcji). Co to oznacza? Nawet jeśli otrzymałaś zły wynik testu PAPP-A wskazujący na zwiększone ryzyko choroby, to nie oznacza, że Twoje dziecko urodzi się chore.
Jeśli obawiasz się badań inwazyjnych, np. amniopunkcji, możesz wykonać test NIFTY pro – nieinwazyjny test z krwi mamy. Ma on bardzo wysoką czułość (ponad 99% dla trisomii 21., podobnie jak amniopunkcja). Czytaj więcej o badaniu w dalszej części tekstu…
Spis treści:
- Co oznacza wynik testu PAPA-A? Zły wynik testu PAPP-a
- Co może wpłynąć na fałszywy wynik?
- Jak powinnam rozumieć wynik badania PAPP-A?
- Test PAPP-a – ryzyko pośrednie
- Zły wynik testu PAPP-A. Kiedy wynik testu PAPP-A będzie „podejrzany”?
- Porozmawiaj z genetykiem o ryzyku wystąpienia wad genetycznych u twojego dziecka
- Zły wynik testu PAPP-a – dlaczego warto wykonać test NIFTY pro?
- BEZPŁATNE KONSULTACJE 7 dni w tygodniu
Co oznacza wynik testu PAPA-A? Zły wynik testu PAPP-a
Obniżone stężenie białka PAPP-A w surowicy kobiety ciężarnej może świadczyć o nieco większym ryzyku urodzenia dziecka z zespołem Downa. Przezierność karkowa oceniana podczas USG i hormon beta hCG są zwykle w takich przypadkach podwyższone. W zespole Edwardsa i Patau wygląda to nieco inaczej. Obniżone będzie zarówno białko PAPP-A, jak i beta hCG, z kolei podwyższony tylko wskaźnik przezierności karkowej.
Co może wpłynąć na fałszywy wynik?
Test PAPP-A nazywany powszechnie testem podwójnym (razem z badaniem beta hCG) opiera się na założeniu, iż nieprawidłowy rozwój płodu wiąże się z obniżeniem lub podwyższeniem białka PAPP-A w surowicy kobiety ciężarnej. Do ustalenia ryzyka z tym związanego stosuje się specjalistyczne programy komputerowe. Analizie poddane zostają tutaj nie tylko dane z USG, ale również wiek pacjentki, zaawansowanie ciąży oraz ewentualne obciążenia wywiadu położniczego. Należy pamiętać także, że stężenie białka PAPP-A w ciąży wzrasta w miarę jej rozwoju, dlatego tak ważne jest wykonanie badania między 11 a 13 (+6 dni) tygodniem ciąży. Wykonanie badania zbyt wcześnie lub zbyt późno, a także zażywanie niektórych antybiotyków, leków antywirusowych, antydepresyjnych, immunosupresyjnych, leków przeciwastmatycznych i hormonalnych może dawać fałszywie dodatnie wyniki.
Jak powinnam rozumieć wynik badania PAPP-A?
Test PAPP-A jest przesiewowym badaniem prenatalnym, wykonywanym między 10 a 14 tygodniem ciąży opartym o statystyczną analizę parametrów krwi i USG. Uzyskane wyniki mają wartość statystyczną i należy je w też w taki sposób traktować i interpretować. Jeśli więc na twoim wyniku pojawia się zapis 1 : 50 to oznacza on prawdopodobieństwo, że jedna na 50 kobiet z takimi samymi wynikami badań biochemicznych urodzi dziecko z wadą genetyczną (aberracją chromosomową), a 49 bez aberracji.
Test PAPP-a – ryzyko pośrednie
Za ryzyko pośrednie uznawane jest ryzyko obliczone w badaniach prenatalnych I trymestru, które wynosi od 1:100 do 1:1000.
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wyniki uznawane za nieprawidłowe to takie, które określają ryzyko równe lub wyższe niż 1 : 300.
Zły wynik testu PAPP-A. Kiedy wynik testu PAPP-A będzie „podejrzany”?
Każdemu z badanych w teście PAPP-A zaburzeń przypisane są inne normy. Lekarza prowadzącego ciąże powinny zaniepokoić następujące wskaźniki:
- Dla zespołu Downa – wartość fb-HCG przekracza 2,52 MoM a wartość PAPP-A wynosi poniżej 0,5 MoM
- Dla zespołów Edwardsa i Patau: wartość fb-HCG i PAPP-a wynosi mniej niż 0,33 MoM.
Porozmawiaj z genetykiem o ryzyku wystąpienia wad genetycznych u twojego dziecka
W sytuacji, gdy właśnie odebrałaś nieprawidłowy wynik testu podwójnego PAPP-A umów się na konsultacje ze specjalistą genetyki klinicznej.Może się ona odbyć telefonicznie. Lekarz genetyk jest w stanie prawidłowo odczytać wszystkie parametry oraz udzielić wskazówek do dalszego postępowania. Konieczna może okazać się dalsza diagnostyka – biopsja trofoblastu, amniopunkcja lub kordocenteza. Badania te, podobnie jak test NIFTY, mogą dać wiarygodny wynik i rozwiać wszystkie wątpliwości.
Warto pamiętać o tym, że wynik testu PAPP-A nie służy do postawienia ostatecznej diagnozy, a jedynie do oceny ryzyka występowania wady lub choroby genetycznej jaką płód może być obciążony. Za jego pomocą bada się najpopularniejsze wady rozwojowe (np. zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau), ale nie daje on 100% pewności.
Zły wynik testu PAPP-a – dlaczego warto wykonać test NIFTY pro?
Test NIFTY pro dzięki wysokiej czułości może pomóc odzyskać spokój.
- Prawidłowy wynik NIFTY pro może pozwolić uniknąć amniopunkcji. Test ma wysoką czułość – ponad 99% dla trisomii 21.
- NIFTY pro bada DNA płodu, a nie czynniki wskazujące na możliwość wystąpienia trisomii.
- Bezpieczny, nieinwazyjny test, bez ryzyka poronienia.
- Dzięki NIFTY znacznie mniej Mam mających zdrowe dziecko jest kierowanych na amniopunkcję (prawdopodobieństwo wyniku fałszywie pozytywnego wynosi poniżej 0,05%).
- NIFTY zaufało już ponad 10 mln Mam na całym świecie.
BEZPŁATNE KONSULTACJE 7 dni w tygodniu
Masz pytania? Możesz zamówić bezpłatną, niezobowiązującą rozmowę z konsultantką medyczną. Jesteśmy dostępne 7 dni w tygodniu i chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Opowiedz nam o swoim problemie i doradzimy rozwiązanie.
.
.
Więcej informacji:
Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:
Aktualizacja: 23 grudnia 2020 r.