Ciąża po 35 roku życia i ciąża po 40 roku życia. Jak o nią zadbać? Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?
Ciąża po 35 roku życia to czas, kiedy kobieta w szczególny sposób powinna zadbać o zdrowie swojego dziecka. Mamom w tym wieku zaleca się wykonanie badań prenatalnych, które jednocześnie kontrolując zdrowie dziecka, przywracają rodzicom tak ważny w tym czasie spokój. Poniżej podpowiadamy, z jakimi badaniami prenatalnymi wiąże się ciąża po 35 i ciąża po 40 roku życia.
Przy ciąży w wieku 35 lat i późniejszej w pierwszej kolejności zwykle wykonywane są nieinwazyjne, przesiewowe badania prenatalne.
Na tę chwilę dostępny jest test NIFTY pro – nieinwazyjny test prenatalny. Wykonuje się go z krwi mamy, co gwarantuje całkowite bezpieczeństwo dla dziecka. Analizuje wolne płodowe DNA (cffDNA), które obecne jest we krwi ciężarnej. Jego szeroki zakres badawczy (aż 94 choroby genetyczne) i wysoka czułość pozwalają rodzicom odzyskać spokój o zdrowie dziecka i uniknąć badań o inwazyjnym charakterze jak np. amniopunkcja.
Spis treści:
Ciąża w wieku 35 lat – jakie korzyści dają badania prenatalne?
Ciąża po 35 roku życia – nieinwazyjne badania prenatalne
Ciąża po 40 – inwazyjne badania prenatalne
Test NIFTY pro a ciąża po 35 i ciąża po 40 – prenatalne badanie z krwi
Ciąża po 35 roku życia i ciąża po 40 roku życia a późne macierzyństwo
Ciąża w wieku 35 lat – jakie korzyści dają badania prenatalne?
Wiele mówi się o tym, że ciąża po 35 roku życia, a tym bardziej ciąża po 40 roku życia to zwiększona szansa na urodzenie dziecka z zespołem Downa lub innymi chorobami genetycznymi. Ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa u kobiety w wieku 20 lat to 1:1527, zaś u kobiety w wieku 35 lat to 1:356.
Wiek powyżej 35 lat to jedno z najważniejszych wskazań, by wykonać badania prenatalne, których celem jest potwierdzenie, bądź wykluczenie choroby u dziecka na etapie życia płodowego.
Niezależnie od tego, czy kobieta jest w ciąży po 35 roku życia, czy w ciąży po 40 roku życia, badania prenatalne mają nieocenione znaczenie – najczęściej przynoszą rodzicom spokój tak ważny podczas tego wyjątkowego okresu. Zyskują oni szeroką wiedzę na temat zdrowia ich pociechy, która w zdecydowanej większości wypadków potwierdza, że nie ma żadnych nieprawidłowości w rozwoju malucha.
Natomiast wychwycenie nieprawidłowości na etapie prenatalnym jest ważne dla zdrowia i życia dziecka. Pozwala to na opracowanie właściwego schematu postępowania, a w przypadku niektórych wad rozpoczęcie leczenia już w łonie matki.
Ciąża po 35 roku życia – nieinwazyjne badania prenatalne
W ciąży w wieku 35 lat zazwyczaj lekarz na początku zaleca wykonanie badań przesiewowych nieinwazyjnych, które oceniają u dziecka ryzyko wystąpienia chorób, m.in. zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau. Są to m.in. biochemiczne badania krwi i USG (np. test PAPP-a), USG genetyczne. Badania te podlegają refundacji po 35 roku życia.
Gdy badania te wykryją zwiększone ryzyko choroby, należy rozszerzyć diagnostykę o badania inwazyjne, rozstrzygające, np. amniopunkcję. Kobiety mogą też wykonać bezpieczne, nieinwazyjne badanie wolnego płodowego DNA (na tę chwilę nie są refundowane przez NFZ, lecz pacjentkom oferowane są dogodne formy płatności), które nie będą stanowić ani dla nich, ani dla dziecka jakiegokolwiek zagrożenia poronienia i innych powikłań.
Ciąża po 40 – inwazyjne badania prenatalne
Ciąża po 40 roku życia, czy ciąża po 35 roku życia często wiązała się z badaniami diagnostycznymi inwazyjnymi, w których np. analizowane są próbki z otoczenia płodu (płyn owodniowy w amniopunkcji). Dają możliwość dokładnego rozpoznania zaburzeń w rozwoju płodu i są badaniami diagnostycznymi, lecz wiążą się z ryzykiem 1-2% wystąpienia powikłań (np. utarta ciąży, zakażenie wewnątrzmaciczne, wystąpienie czynności skurczowej, przedwczesne odpływanie wód płodowych).
Dzięki najnowocześniejszym technikom badawczym obecnie istnieje możliwość wykonywania bezpiecznych badań prenatalnych, takich jak NIFTY pro, które ma czułość dla zespołu Downa porównywalną do czułości amniopunkcji. Ponadto test ten ma niskie prawdopodobieństwo wyniku fałszywie pozytywnego (poniżej 0,05%), co oznacza, że mniej kobiet jest kierowanych na niepotrzebne badania inwazyjne (w sytuacji gdy dziecko jest zdrowe).
Test NIFTY pro to badanie genetyczne. Wiek matki nie ma wpływu na wynik badania.
Test NIFTY pro a ciąża po 35 i ciąża po 40 – prenatalne badanie z krwi
Test NIFTY pro pozwala sprawdzić zdrowie dziecka już po 10 tygodniu ciąży. Poza podstawowymi trisomami bada także zaburzenia liczby chromosomów, mikrodelecje, mikroduplikacje, a na życzenie rodziców określa płeć dziecka.
Test NIFTY pro warto wykonać w ciąży w wieku 35 lat, jak i w każdym innym wieku, gdyż:
- jest bezpieczny – bada DNA dziecka z krwi mamy więc wystarczy pobrać małą próbkę krwi jak do morfologii;
- ma wysoką czułość – ponad 99% dla trisomii 21;
- jest wiarygodny – ma szeroką walidację kliniczną (wykonano go już ponad 6 000 000 razy na całym świecie);
- ma szeroki zakres badawczy – obejmuje aż 94 nieprawidłowości genetyczne;
- zatroskanym rodzicom przywraca spokój o zdrowie ich dziecka.
Ciąża po 35 roku życia i ciąża po 40 roku życia a późne macierzyństwo
W ostatnich latach kobiety coraz częściej decydują się na ciążę po 35 roku życia, a nawet na ciążę po 40 roku życia. Często wynika to z ich ambicji i chęci rozwoju. Mimo że w tym wieku są w stanie zapewnić dziecku lepsze warunki bytowe i zaspokoić jego potrzeby, lekarze są dość sceptycznie nastawieni do późnego macierzyństwa. Wynika to z tego, że wiąże się ono ze zwiększonym ryzykiem powikłań i komplikacji – im późniejsza ciąża tym ryzyko wystąpienia u dziecka mutacji i wad genetycznych jest większe. Dlatego też tak ważne jest wykonywanie badań prenatalnych, które w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, pozwalają przygotować właściwy schemat działania i rozpocząć leczenie jak najwcześniej to możliwe, a w większości przypadków – odzyskać spokój tak istotny w czasie ciąży.
Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci: