Zobacz dostępnych specjalistów
Tematy konsultacji telefonicznych
Sprawdź opinie
poradagenetyka.pl Poradnik Pacjenta Ciąża i badania Badania w ciąży po 35 roku życia – jakie wykonać?

Badania w ciąży po 35 roku życia – jakie wykonać?

po 35 roku życia w ciąży, jakie badania prenatalne po 35 roku życia, badania prenatalne po 35 roku życiaBadania prenatalne stwarzają możliwość oszacowania ryzyka wystąpienia u dziecka chorób genetycznych. Są one szczególnie ważne, jeśli przyszła mama ukończyła 35 rok życia. Można je wtedy wykonać bezpłatnie dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia (poza badaniami wolnego płodowego DNA). Jakie badania wykonać? Czy naprawdę warto? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  1. Jakie badania prenatalne po 35 roku życia wybrać?
  2. Badania prenatalne po 35 roku życia – Program Badań Prenatalnych
  3. Badania prenatalne po 35 roku życia – dlaczego warto?
  4. Badania prenatalne po 35 roku życia – jakie wady mogą wykryć?
  5. Ciąża po 35 roku życia a możliwe komplikacje

Jakie badania prenatalne po 35 roku życia wybrać?

Diagnostykę prenatalną płodu warto rozpocząć od nieinwazyjnych badań prenatalnych, czyli badań przesiewowych i zupełnie bezpiecznych. Badania te służą do oszacowania ryzyka wystąpienia u dziecka schorzeń genetycznych. Do badań tego typu należy:

  • Test PAPP-a;
  • USG genetyczne;
  • USG połówkowe;
  • USG 4D;
  • Test potrójny;
  • Test zintegrowany.

W Polsce dostępne są także testy o wysokiej czułości, badania analizujące DNA płodowe np. Test NIFTY pro;

Jeśli nieinwazyjne badania prenatalne po 35 roku życia wykażą zwiększone ryzyko wystąpienia u dziecka wady genetycznej, to konieczna będzie dalsza diagnostyka. W takich przypadkach najczęściej wykonywane są inwazyjne badania prenatalne np. amniopunkcja czy biopsja kosmówki. W większości przypadków jednak badania przynoszą rodzicom spokój gdyż nie wykrywają nieprawidłowości.

Badania prenatalne po 35 roku życia – Program Badań Prenatalnych

Jeśli przyszła mama ukończyła 35 rok życia, to może skorzystać z Programu Badań Prenatalnych, który umożliwia bezpłatną diagnostykę. Jest to możliwe dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Program Badań Prenatalnych ma na celu wczesne wykrywanie potencjalnych wad genetycznych u dzieci.

Do Programu Badań Prenatalnych kwalifikują się także przyszłe mamy, które nie ukończyły jeszcze 35 lat. Muszą one jednak spełniać jedno z poniższych kryteriów:

  • Uzyskać dodatni wynik testu podwójnego/potrójnego;
  • Uzyskać nieprawidłowy wynik USG genetycznego;
  • Wykryta wada ośrodkowego układu nerwowego płodu;
  • Urodzenie w przeszłości dziecka z chorobą metaboliczną;
  • Urodzenie w przeszłości dziecka z zespołem Downa (trisomia chromosomu 21);
  • Wykryte translokacje chromosomowe u rodziców;
  • Wykryty mozaicyzm chromosomowy u rodziców;
  • Wykryte anomalie chromosomowe płodu w poprzednich ciążach;
  • Wykryte aberracje chromosomów płciowych w poprzednich ciążach;
  • Wykryta wada ośrodkowego układu nerwowego w poprzedniej ciąży;

Program Badań Prenatalnych umożliwia kobiecie ciężarnej wykonanie USG genetycznego oraz badań biochemicznych nieodpłatnie. Pokryte mogą zostać również koszty badań inwazyjnych np. amniopunkcji, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Refundacji nie podlegają badania DNA płodowego np. Test NIFTY pro. Badanie to jednak warto wykonać, ponieważ charakteryzuje je wysoka skuteczność i bezpieczeństwo. Koszty testu NIFTY pro można w niektórych placówkach rozłożyć na raty.

Badania prenatalne po 35 roku życia – dlaczego warto?

Badania prenatalne po 35 roku życia są niezwykle istotne. Wiąże się to ze ścisłą zależnością między wiekiem matki a szansą na wystąpienie u dziecka chorób. W przypadku ciąży po 35 roku życia ryzyko wystąpienia choroby jest dużo większe niż w przypadku ciąży w wieku 25 lat. Dzięki wykonaniu badań prenatalnych przyszła mama zyskuje:

  • Możliwość wczesnego zareagowania na potencjalne wady genetyczne dziecka np. poszerzenie swojej wiedzy na temat danej choroby czy rozplanowanie leczenia przez lekarza;
  • Spokój i pewność co do zdrowia swojego dziecka, jeśli badania prenatalne nie wykażą nieprawidłowości;

Badania prenatalne po 35 roku życia – jakie wady mogą wykryć?

Badania prenatalne są w stanie wykryć ponad 200 chorób o podłożu genetycznym. Należą do nich:

  • Trisomia chromosomu 21 (zespół Downa);
  • Trisomia chromosomu 18 (zespół Edwardsa);
  • Trisomia chromosomu 13 (zespół Patau);
  • Zespół Turnera;
  • Mukowiscydoza;
  • Hemofilia;
  • Fenyloketonuria;
  • Pląsawica Huntingtona;
  • Dystrofia mięśni Duchenne’a;

Ciąża po 35 roku życia a możliwe komplikacje

Ciąża po 35 roku życia wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Jednak nie są to jedyne komplikacje, które może wywołać. W przypadku ciąży po 35 roku życia zwiększa się także ryzyko powstania wad rozwojowych m.in. wad serca czy układu pokarmowego. Większe są również szanse na poronienie oraz przepuklinę mózgowo-rdzeniową.

Test Nifty Pro

 

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 
„Jestem bardzo zadowolona. Wyniki testy przyszły przed terminem, a cała procedura testowa była przeprowadzona bezpiecznie, mimo obecnego zagrożenia wirusem. Miałam też możliwość zamówienia konsultacji genetycznej. Wybrałam dr Renatę Posmyk. Nigdy wcześniej nie zasięgałam porady genetyka, dlatego przygotowałam listę pytań. Pani Doktor odpowiedziała na większość z nich zanim zdążyłam je zadać i podała mi jeszcze mnóstwo innych ważnych i przydatnych informacji, rzeczy, o których nie miałam pojęcia. A przy tym rozmawiałyśmy jak dobre znajome 🙂 Wspaniały lekarz, szybko i bezpiecznie przeprowadzone badania - czego chcieć więcej? Każdemu polecam!”
Agata
 
 
„Dzięki możliwości konsultacji z Panią genetyk dr n. med. Renatą Posmyk, dowiedzieliśmy się, jak należy interpretować wyniki naszych badań oraz otrzymaliśmy zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pani Doktor jest bardzo kompetentna, miła i pomocna. Pani Doktor odpowiedziała również na moje dodatkowe pytania, za co jestem bardzo wdzięczna. Polecam laboratorium badań DNA.”
Katarzyna
 
 
„Pani Doktor Renata Posmyk bardzo rzetelnie, jasno i konkretnie wytłumaczyła mi moją sytuację po badaniach. Wiem jak mam dalej postępować i jakie badania powinnam wykonać, a Pani Doktor bardzo mi w tym pomogła. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z całym laboratorium. Osoby, z którymi miałam przyjemność rozmawiać są kompetentne i świetnie wykonują swoją pracę, tak samo jak Pani Doktor. Dziękuję bardzo za całą pomoc i poświęcony mi czas. Na pewno będę Państwa polecać.”
Marta
 
 
„Konsultacja z panią genetyk Renatą Posmyk umożliwiła mi zrozumienie nieprawidłowości w mutacjach genów, które zostały ujawnione w badaniach. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Mogłam zadawać wiele pytań i uzyskałam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Przesłana karta podsumowała całą rozmowę i dała konkretne wskazówki do wcielenia w życie. Panią doktor cechuje profesjonalizm i przyjazne podejście do pacjenta.”
Anna
 
 
„W dniu dzisiejszym miałem telefoniczna konsultacje genetyczna z Pania DR Posmyk.Pani Doktor bardzo dokładnie wyjaśniła mi wyniki badania mojego dna, odpowiedziała na moje wszystkie pytania oraz wskazała jak postępować w przyszłości. Na mojego maila otrzymałem od Pani Doktor pisemna kartę porady genetycznej, w której wszystko jest bardzo dobrze opisane. Pani Doktor była bardzo dobrze przygotowana,posiada ogromna wiedzę i była kompetentna, rzeczowa i bardzo mila. Bardzo dziękuje, jestem bardzo zadowolony.”
Henryk
 
Zapraszam do kontaktu