Ciąża po 35. roku życia niesie ze sobą ryzyko różnych powikłań. Wzrasta ryzyko cukrzycy ciążowej, nadciśnienia, a przede wszystkim wzrasta ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Na szczęście dzięki zaawansowanym badaniom każdą z tych chorób możemy wykryć na wczesnym etapie. Jakie badania prenatalne wykonać w ciąży i czy są one refundowane? Odpowiadamy w artykule.
Czy ciąża po 35 przebiega bezproblemowo?
Jakie badania dla kobiet w ciąży po 35 roku życia?
Czy badania po 35 roku życia w ciąży są refundowane?
Ciąża po 35 roku życia – jakie badania prenatalne najlepiej wykonać?
Czy ciąża po 35. roku życia przebiega bezproblemowo?
Po 35. roku życia, częściej, niż u młodszych kobiet, pojawiają się różne schorzenia, które mogą powodować komplikacje w trakcie ciąży. Z pewnością słyszałaś, że z wiekiem wzrasta ryzyko aberracji chromosomowych, które mogą u dziecka powodować choroby takie jak zespół Downa, ale poza tym występuje wiele innych powikłań, które mogą okazać się niebezpieczne, jest to między innymi cukrzyca ciążowa, nadciśnienie ciążowe, ale też przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa dziecka.
Jakie badania dla kobiet w ciąży po 35. roku życia?
W związku z tym, że ciąża po 35. roku życia może nieść ze sobą ryzyko różnych chorób, ważne jest wykonywanie badań, które sprawdzają stan zdrowia matki i dziecka. Przyszła mama powinna regularnie poddawać się badaniom, takim jak morfologia krwi, poziom glukozy i pomiar ciśnienia krwi, badania te pozwolą zapobiegać nadciśnieniu ciążowemu i cukrzycy. Dodatkowo istnieje szereg badań prenatalnych, które umożliwiają wykrycie różnych wad rozwojowych czy genetycznych.
Czy badania po 35. roku życia w ciąży są refundowane?
Kobiety będące w ciąży mają prawo do szeregu refundowanych badań, na które kieruje je lekarz prowadzący ciążę. Są to podstawowe badania, takie jak morfologia i badanie moczu, USG, test obciążenia glukozą, testy w kierunku HBV, HIV i HCV, pod koniec ciąży wykonywanie jest również KTG. Dodatkowo kobiety w ciąży, które ukończyły 35. rok życia objęte są Programem Badań Prenatalnych, pozwalają one wykryć wrodzone zmiany u dziecka i leczyć je na etapie ciąży.
Ciąża po 35. roku życia – jakie badania prenatalne najlepiej wykonać?
W ramach diagnostyki prenatalnej oferowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, kobiety będące w ciąży po 35. roku życia mogą liczyć na takie badania jak USG genetyczne płodu i badanie biochemiczne oznaczane z surowicy krwi. Są to nieinwazyjne badania wykonywane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Następnie wykonuje się USG połówkowe między 18. a 22. rokiem życia. Na podstawie wyników tych badań lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu, jeśli będą one niepokojące, to z pewnością zaleci wykonanie badań inwazyjnych np. amniopunkcji. Dodatkowo wiele par decyduje się na badania oparte na analizie wolnego płodowego DNA tzw. badanie NIPT. Nie podlega ono refundacji, ale mimo to warto je rozważyć, ponieważ wykazują one wyższą czułość, niż badania biochemiczne refundowane w ramach NFZ, a przy tym nadal pozostają bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem na sprawdzenie stanu zdrowia dziecka.