Test Neobona – na czym polega badanie i jaka jest jego cena?
Test Neobona jest przesiewowym badaniem prenatalnym, którego procedura wykorzystuje analizę wolnego płodowego DNA. Jego cel to oszacowanie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych u dziecka jeszcze na etapie płodowym. Czym jest test Neobona? Jaki jest zakres badanych chorób? Jaka jest cena testu Neobona? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.
Spis treści:
- Na czym polega test Neobona?
- Test Neobona – jakie choroby bada?
- Jaka jest cena testu Neobona?
- Jakie są wskazania do wykonania testu Neobona?
- Test Neobona, test NIFTY pro i inne badania prenatalne
Na czym polega test Neobona?
Test Neobona należy do nieinwazyjnych, przesiewowych badań prenatalnych. Polega na analizie wolnego pozakomórkowego DNA płodu, które obecne jest we krwi ciężarnej. Test służy do oszacowania ryzyka wystąpienia nieprawidłowości o podłożu genetycznym, takich jak np. zespół Downa (trisomia 21), u rozwijającego się dziecka.
Test Neobona możliwy jest do wykonania już od 10 tygodnia ciąży. Na wynik czeka się około 7-14 dni roboczych (zależy to od realizowanego wariantu testu). Do badania pobiera się próbkę krwi od mamy, dlatego też jest całkowicie bezpieczne dla kobiety i jej dziecka – nie stwarza ryzyka poronienia lub powikłań.
Jeśli na wyniku badania nie odnotowano żadnych nieprawidłowości, rodzice mogą odetchnąć z ulgą, gdyż maluch rozwija się prawidłowo. Gdy wynik zaś wskazuje jakieś zmiany, zalecane są do wykonania inwazyjne badania diagnostyczne, np. amniopunkcja. Dopiero na ich podstawie formułuje się ostateczną diagnozę.
Test Neobona – jakie choroby bada?
Dostępne są dwa warianty testu Neobona – podstawowa i rozszerzona (Advanced). Niektóre placówki oferują test prenatalny rozszerzony i test prenatalny rozszerzony wraz z analizą wszystkich chromosomów.
Od wybranej wersji badania uzależniony jest zakres badanych chorób i cena testu Neobona. Test Neobona w wersji podstawowej przeznaczony jest dla ciąży pojedynczej oraz mnogiej, natomiast Neobona Advanced tylko dla ciąży pojedynczej.
Test Neobona ma czułość na poziomie ponad 99% dla zespołu Downa i zespołu Patau, a ponad 97% dla zespołu Edwardsa.
Test Neobona w wersji podstawowej służy do rozpoznania takich chorób jak: zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18), zespół Patau (trisomia 13). Natomiast test Neobona Advanced dodatkowo wykrywa zmiany w chromosomach płciowych, czyli zespół Jacobsa, zespół Klinefeltera, zespół Turnera i trisomia chromosomu X. Analizy odbywają się w laboratorium genetycznym, które znajduje się na terenie Polski.
Z kolei test prenatalny rozszerzony to zakres badania Neobona Advanced i dodatkowo analiza w kierunku mikrodelecji: delecja 1p36, zespół DiGeorge’a, zespół Cri du Chat, zespół Angelmana/Pradera –Williego, zespół Wolfa-Hirschhorna.
Test prenatalny rozszerzony plus wszystkie chromosomy bada również zmiany w ilości pozostałych chromosomów. Te analizy (w ramach pakietów rozszerzonych) przeprowadzane są w laboratorium genetycznym mieszczącym się na terenie USA.
Na życzenie rodziców wyniki wszystkich testów mogą zawierać informację o płci dziecka.
Cena testu Neobona
Test Neobona jest dostępny tylko prywatnie.
- Test Neobona – cena w wersji podstawowej wynosi około 2000 zł
- Test Neobona – cena w wersji rozszerzonej to około 2700-2900 zł
Jakie są wskazania do wykonania testu Neobona?
Wskazaniem do wykonania testu Neobona jest:
- wiek ciężarnej powyżej 35 lat;
- przeciwwskazanie u kobiety do diagnostyki inwazyjnej (np. wirusowe zapalenie wątroby, łożysko przodujące);
- wystąpienie aberracji chromosomowych we wcześniejszej ciąży;
- uzyskanie nieprawidłowych wyników USG bądź testu PAPP-A;
- obawa rodziców o zdrowie dziecka mimo uzyskania prawidłowych wyników badań.
Test Neobona, test NIFTY pro i inne badania prenatalne
Wiele osób szukając odpowiedniego badania, zastanawia się, jakie są różnice między testem Neobona a testem NIFTY pro oraz innymi badaniami z grupy NIPT. Zestawienie badań Neobona i NIFTY pro dostępne jest na stronie badaniaprenatalne.pl/nipt/test-nipt-porownanie/test-nifty-pro-a-neobona. Polecamy również artykuł: Testy NIPT – porównanie