Problemy z płodnością mogą być wywołane przez różne czynniki. Jednym z nich są problemy z układem immunologicznym. Może on błędnie brać zarodek za niebezpiecznego intruza i próbować go zniszczyć. Taki problem nazywa się niepłodnością immunologiczną. Nieprawidłowości w tym zakresie możemy wykryć za pomocą badania KIR. Zobacz, na czym ono polega i kiedy należy je wykonać!
- Badanie KIR – co to jest? Na czym polega?
- W jakich sytuacjach warto wykonać badanie KIR?
- Jak się przygotować do badania KIR?
- Badanie KIR – cena i wynik
Badanie KIR – co to jest? Na czym polega?
Każdy człowiek posiada w swoim organizmie komórki NK. Są to komórki układu odpornościowego, które mają nas chronić przed różnymi intruzami, takimi jak np. komórki nowotworowe czy wirusy. Komórki NK występują również w macicy kobiety pod postacią komórek uNK. Na nich znajdują się dwa rodzaje receptorów KIR: aktywujące i hamujące. To właśnie one często są winne problemom z zajściem w ciążę i poronieniom.
Aktywujące receptory KIR umożliwiają prawidłowy rozwój łożyska. Hamujące z kolei niszczą potencjalnie niebezpieczne komórki, przez co mogą zacząć atakować zarodek. Do takiej sytuacji nie dojdzie, jeśli między dwoma rodzajami receptorów KIR występuje równowaga. Jeśli będzie ona zachwiana, to receptory KIR hamujące mogą wziąć zarodek za intruza i zacząć go niszczyć. W konsekwencji nie będzie on mógł zagnieździć się w macicy, a ciąża dalej się nie rozwinie.
Badanie KIR wykonuje się w celu sprawdzenia, czy między receptorami KIR występuje równowaga niezbędna do dalszego rozwoju ciąży. Do przeprowadzenia analizy potrzebna jest jedynie próbka krwi żylnej kobiety, pobierana jak do standardowej morfologii. Badanie KIR warto wykonać razem z badaniem HLA-C. Ten test wykonany powinien zostać przez kobietę i mężczyznę. Dzięki takiej diagnostyce dowiemy się, czy nasze problemy spowodowane są przez niepłodność immunologiczną.
W jakich sytuacjach warto wykonać badanie KIR?
Badanie KIR może wykonać każda kobieta, która stara się o dziecko lub dopiero to planuje. Jest ono jednak najbardziej wskazane w przypadku:
- Problemów z zajściem w ciążę
- Nawykowych poronień
- Nieudanych zapłodnień pozaustrojowych (in vitro)
Jak się przygotować do badania KIR?
Badanie KIR wykonać można w dowolnym momencie. Jest to badanie genetyczne, dlatego jest możliwe niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego. Wystarczy skontaktować się z laboratorium lub wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej. Najbliższe możliwe terminy zwykle są dostępne bardzo szybko.
Na pobranie krwi do badania KIR nie trzeba przychodzić na czczo. Nie potrzebujemy także przygotowywać się do badania w inny sposób. Wystarczy przed badaniem się wyspać, unikać alkoholu i zadbać o lekkostrawną dietę.
Badanie KIR – cena i wynik
Cena badania KIR to 459 zł. W pakiecie otrzymujemy pobranie krwi w jednej z naszych 200 placówek oraz wykonanie analizy. Jej wynik będzie dostępny dla pacjenta online do kilku dni roboczych. Należy udać się z nim do lekarza. Zinterpretuje on wynik i dobierze odpowiednią terapię. Może ona zwiększyć szanse pary na zostanie rodzicami.