Na zajście w ciąże wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest układ immunologiczny. Jego działanie może prowadzić do niepłodności i poronień. Jeśli więc macie problemy z zajściem w ciążę, to powinniście sprawdzić, czy nie są one spowodowane czynnikami immunologicznymi. W tym celu wykonać należy badanie HLA-C. Zobacz, po co się je wykonuje i kiedy należy to zrobić!
- Badanie HLA-C – co to jest? Na czym polega?
- W jakich sytuacjach warto wykonać badanie HLA-C?
- Badanie HLA-C – jak się przygotować?
- Badanie HLA-C – ile kosztuje? Ile czeka się na wynik?
Badanie HLA-C – co to jest? Na czym polega?
HLA-C to antygeny zgodności tkankowej, które znajdują się na powierzchni komórek. To właśnie dzięki nim komórki NK układu odpornościowego rozpoznają, czy dana komórka może być niebezpieczna dla organizmu. Jest to możliwe dzięki receptorom KIR znajdującym się na powierzchni komórek NK. Jeśli rozpoznają one intruza, to organizm zaczyna go atakować.
Antygeny HLA-C znajdują się także na powierzchni zarodka. To właśnie od nich zależy, czy komórki NK znajdujące się w macicy, potraktują zarodek jako intruza. Jeśli tak się stanie, to rozpoczną one atak, co uniemożliwi dalszy rozwój ciąży. Taki problem określa się mianem niepłodności immunologicznej.
W badaniu HLA-C sprawdza się, czy przyczyną niepowodzeń podczas starań o dziecko jest ekspresja owych antygenów. Robi się to na podstawie próbki krwi. Badanie wykonać musi kobieta i mężczyzna, ponieważ antygeny HLA-C znajdujące się na powierzchni zarodka pochodzą od matki i ojca. Każdy z nich może przekazać dziecku antygeny, które uniemożliwią zarodkowi dalszy rozwój. Kobieta dodatkowo powinna wykonać także badanie KIR.
W jakich sytuacjach warto wykonać badanie HLA-C?
Genotypowanie HLA-C jest szczególnie wskazane parom doświadczającym:
- Długotrwałych problemów z zajściem w ciążę
- Poronień nawykowych
- Nieudanych prób zapłodnienia metodą in vitro
W każdym przypadku konieczne jest wykonanie badania przez obojga partnerów. Jeśli tylko jeden z nich podda się badaniu, to przyczyna problemów może pozostać niewykryta.
Badanie HLA-C – jak się przygotować?
Aby wykonać badanie HLA-C należy wypełnić formularz na stronie internetowej lub skontaktować się z laboratorium telefonicznie. Na badanie możemy umówić się w najbliższym wolnym terminie. Wykonać możemy je w dowolnym momencie niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Zalecamy, aby na genotypowanie HLA-C zdecydować się od razu po poronieniu. Dzięki temu wynik otrzymamy możliwe jak najszybciej.
Na pobranie krwi do badania HLA-C nie trzeba przychodzić na czczo ani przygotowywać się w żaden sposób. Zalecamy jednak, aby nieco zadbać o swój organizm przed badaniem. Pamiętajmy o unikaniu alkoholu, wyspaniu się i lekkostrawnej diecie.
Badanie HLA-C – ile kosztuje? Ile czeka się na wynik?
Badanie HLA-C to koszt 379 złotych za jedną osobę. W cenie badania oprócz przeprowadzenia analizy mamy również pobranie próbki krwi w jednej z naszych 200 przychodni. Znajdują się one na terenie całego kraju, dlatego możemy wybrać najbliższą placówkę. Wynik analizy pacjenci otrzymują online do kilku dni roboczych. Należy udać się z nim do lekarza, który go zinterpretuje.