Ciąża w dojrzałym wieku nikogo już nie dziwi – większość kobiet decyduje się na posiadanie potomstwa coraz później, w tym również po 40 roku życia. Zegar biologiczny tyka, dlatego warto wiedzieć, że w tym wieku jest to ciąża podwyższonego ryzyka. Kobieta powinna dbać o siebie i wykonywać badania diagnostyczne, w szczególności badania prenatalne.
Jakie badania genetyczne można wykonać w ciąży w wieku 39 lat?
Czy ciąża po 40 to wskazanie do wykonania testu NIFTY pro?
Czy badania po 40 roku życia w ciąży można wykonać w ramach NFZ?
Czy dużo kobiet decyduje się na ciążę po 40 roku życia?
Jakie badania genetyczne można wykonać w ciąży w wieku 39 lat?
Ciąża w wieku 39 lat i po 40 roku życia powinna być objęta specjalną opieką. Lekarz prowadzący z pewnością zaleci wykonanie badań prenatalnych – kobieta może wykonać badania refundowane, takie jak USG genetyczne czy test PAPP-A. Do polecanych badań należą również testy analizujące wolne płodowe DNA, takie jak test NIFTY czy NIFTY PRO.
Czy ciąża po 40 to wskazanie do wykonania testu NIFTY PRO?
Ciąża po 40 roku życia jest wskazaniem do wykonania testu NIFTY PRO – w tym wieku zwiększa się ryzyko wad genetycznych u dziecka, które można wykryć właśnie poprzez badanie wolnego płodowego DNA. Badanie NIFTY PRO może zastąpić inne badania prenatalne, w tym analizy inwazyjne, które niosą niewielkie ryzyko poronienia. Dzięki temu przyszli rodzice mogą uniknąć stresu, a przy tym są w stanie poznać stan zdrowia dziecka już w 10 dni roboczych.
Czy badania po 40 roku życia w ciąży można wykonać w ramach NFZ?
Niektóre badania prenatalne są refundowane dla kobiet, które ukończyły 35 rok życia. Należą do nich niektóre badania biochemiczne oraz USG genetyczne. Jeśli USG genetyczne lub test PAPP-A wskazują nieprawidłowości to kobieta może zostać skierowana na refundowane badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja.
Czy dużo kobiet decyduje się na ciążę po 40 roku życia?
Statystyki wskazują, że ciąża po 40 roku życia jest coraz częstsza – w 2019 roku 3,3% Polek urodziło dziecko po ukończeniu 40 lat i wskaźnik ten powoli rośnie. Każdego roku coraz starsze kobiety decydują się na potomstwo, a wśród 40-latek pojawiają się również pierworódki. Dziś nikogo to już nie dziwi, chociaż jeszcze kilka dekad temu takie zjawisko było wręcz nie do pomyślenia.